Merak Ettikleriniz - Allergo İlaç

Allergo İlaç OTC (Vitamin)

Merak Ettikleriniz

Takviye vitamin nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Vitamin ile ilgili merak ettikleriniz burada!

Takviye edici gıdalar normal beslenmeyi desteklemek amacı ile günlük alım dozu belirlenmiş ürünlerdir. Bu ürünler vitaminlerden, minerallerden, yağ asitlerinden ve diğer yapılardan oluşmakta ve farklı formlarda hazırlanabilmektedir.

Tezgah üstü ilaç (OTC- Over The Counter) olarak bilinen ilaç gruplarına denilir. Bu gruptaki ürünler eczanelerde reçetesiz olarak alınabilmektedir.

Mikrobesin, hemen hemen tüm normal hücresel fonksiyonları sürdürebilmek için diyetlerimizde bulunan ve gerekli olan temel vitamin ve mineraller için kullanılan genel bir tanımdır.

Genel olarak sağlıklı bir büyüme için gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınarak vücut tarafından uygun bir şekilde kullanılmasını ifade eder. Yeterli ve dengeli beslenme genel sağlığımızı korunması yanında metabolik faaliyetlerimizi ve bağışıklık sistemimizi desteklenmesinde etkin bir rol oynar.

Vitaminler besinler içerisinde doğal olarak yer alan, bir kısmını vücudun sentezleyebildiği çoğunlukla dışarıdan alınan ve canlıların büyümesini, çoğalmasını, sağlıklı kalmasını, hayatın devamlılığını sağlayan ve dengeli beslenme ile alınan önemli organik bileşiklerdir. Vitaminler yapıları gereği yağda çözünen (A,C,D,K)  vitaminler ve suda çözünen ( C ve B grubu ) vitaminler olarak iki gruba ayrılır.

Günümüz yaşamı, beslenmemizi de önemli ölçüde değiştirmiştir. Artık eskisi gibi doğal yetişen sebze ve meyveleri veya çayır-çimenlerde beslenen hayvanlardan elde edilen besinleri, işlenmeden ve taze olarak yiyemiyoruz. Bunun yerine ileri besin teknolojileri kullanılarak elde edilen gıdaları, işlenmiş ve bekletilmiş ürünleri tüketmekteyiz. Ayrıca pişirme, ışıkta veya açıkta bırakma ve bekletilme ile gıdalardaki vitaminlerin çoğunun kaybolduğunu biliyoruz.Tüm bu nedenlerden ötürü, artık çağdaş şehir toplumlarının bireyleri bebeklikten itibaren vitamin takviyeleri kullanmaya başlamıştır.

Multivitamin şuruplar genelde sınırlı sayıda vitamin içermekte, mineral ise genellikle içermemektedir. Çok çeşitli vitamin ve mineral kombinasyonu içermesi hem şurubun tadını bozmakta hem de bu tür şurupların içerik, stabilite ve biyoyararlanım analizlerini zorlaştırmaktadır.

Dengesiz beslenme, alkol problemi, sigara kullanımı,bazı ilaçların yan etkisi, yaşlanma, stres,yeterince hayvansal gıda, balık, kırmızı et, yeşil sebze tüketmemek,böbrek, bağırsak sorunları gibi iç rahatsızlıklar gibi durumlar vitamin eksikliğine neden olabilir.

Vitamin ve mineral şurupları dört mevsim kullanıma uygundur.

Good Manufacturing Practices (GMP), dilimizde İyi Üretim Uygulamaları anlamına gelmektedir. Ürünlerin iç ve dış kaynaklar tarafından kirlenmesini engellemek veya minimum seviyeye indirmek için , üretim şartlarına uygun koruyucu önlemleri içerir. Bu süreç hammadde işleme, üretim, paketleme, depolama ve dağıtım gibi birçok teknik dizinin birbirini takibi ile ürünlerde maksimum kalite elde etmeyi amaçlar.

Nereden Satın Alabilirim?

Allergo ilaçlarını eczanelerden satın alabilirsiniz. Size en yakın eczaneyi bulmak için tıklayın.